چرا عنکبوت ها به تار خود نمی چسبند؟

چرا عنکبوت به تار خود نمی چسبد؟


 برای توضیح این پدیده 3 فرضیه مطرح شده است:

فرضیه ی اول: وجود یک نوع روغن را مطرح می کند، که این روغن از عنکبوت ترشح می شود و خاصیت ضد چسبندگی دارد. مشکل این فرضیه این است که چنین روغنی هنوز کشف نشده است!! پس فعلا مجبوريم اين فرضيه را كنار بگذاريم!

فرضیه ی دوم: بر اساس تنوع تارها مطرح شده است. بسیاری از شبکه های تار عنکبوت تار هایی دارند که نسبت به تار های دیگر آن شبکه چسبندگی کمتری دارند. تار های غیر چسبنده در مرکز شبکه قرار دارند. همچنین تارهای شعاعی و رشته هایی که شبکه ی تار عنکبوت را به درخت یا سایر تکیه گاه ها متصل می کنند، غیر چسبنده هستند. برخی از پژوهشگران بر این باورند که عنکبوت ها هنگام حرکت بر روی شبکه ی تار، فقط روی این تار های غیر چسبنده راه می روند. ولی با نگاه کردن به عنکبوت ها در می یابیم که با آن که به نظر می آید که عنکبوت ها تار های غیر چسبنده را ترجیح می دهند، آن ها می توانند آزادانه بر روی شبکه ی تار حرکت کنند و بسیاری از تار ها، از جمله تار های خیلی چسبنده که از مرکز شبکه به صورت مارپیچ بیرون می آیند، را لمس کنند.

فرضیه ی سوم: این مورد (لمس تار های چسبنده) را توضیح می دهد. پای برخی از عنکبوت ها یک مکانیسم جدا کننده دارد. این مکانیسم باعث می شود که عنکبوت بتواند خیلی سریع خودش را از تار چسبنده جدا کند. یک سازگاری آناتومیک باعث ایجاد این مکانیسم شده است. هر پا به یک جفت قلاب خاردار و كشسان ختم می شود كه در راه رفتن به عنكبوت كمك مي‌كند. این قلاب ها به به سطوح گياهان می چسبند و در راه رفتن بر روي اين سطوح كمك مي‌كنند. اگر چنانچه اين قلاب‌ها بر روي رشته‌هاي چسبنده تار عنكبوت قرار گيرند به آنها مي‌چسبند و جدا نمي‌شوند. اما قلاب دیگری نيز در بخش انتهايي پا وجود دارند كه با پرزهای خاردار و کشسان همکاری می کند تا پا را از رشته ی چسبنده جدا کند. این قلاب تار چسبنده را می گیرد و آن را در جهت مقابل می کشد، وقتی که قلاب آزاد می شود، قلاب‌هاي خاردار با به حالت اول بر می گردند و با شدت تار را رها می کنند و با استفاده از این خاصیت فنری پا را آزاد می کنند.

عنکبوتها به تار خود نمی چسبند، زیرا همه قسمتهای تار عنکبوت چسبناک نبوده و عنکبوتها دقیقا میدانند که در کجای تار تنیده شده خود قرار گیرند تا به آن نچسبند . یک تار عنکبوت کروی شکل را تصور نمایید، همانند تار عنکبوتهای بزرگی که در یک باغ میتوانید مشاهده کنید. آیا میدانید عنکبوتها چرا و چگونه به صورت مارپیچ و دایره وار بسوی مرکز تارهای تنیده شده حرکت میکنند؟ زیرا مابین این تارهای کروی شکل، پره های درخشانی قرار گرفته است که از مرکز به سوی لبه های تار کشیده شده اند. تارهای تنیده شده مارپیچی، چسبناکند اما پره های ما بین این تارها چسبناک نیستند

ابريشم عنكبوت (ماده ابريشمين و چسبناك كه از عنكبوت مترشح ميشود) يك پليمر است. پليمر، مولكول بزرگي است كه از يك رشته قسمتهاي مشابه هم تشكيل شده است، همانند يك زنجير كه از اتصال حلقه هاي مشابه هم شكل گرفته است. در ابريشم عنكبوتها اين حلقه ها از پروتئين و شكر تشكيل شدهاند. اين ماده ابريشم مانند و چسبناك از قسمتهاي توپي شكل واقع در بخش انتهايي پشت عنكبوت بنام Spinnerets، ترشح ميشود. معمولاً يك جفت Spinnerets ، اين ماده ابريشم را ميسازند، اغلب عنكبوتها داراي چهار تا شش Spinnerets ميباشند. 
زمانيكه عنكبوت ماده ابريشم چسبناك را از خود ترشح ميكند. بخش چسبناك همانند روكش بر روي تار قرار ميگيرد. هنگاميكه يك تار تنيده شد، عنكبوت آن را با پاي خود كشيده و رها ميسازد و اين عمل باعث ميشود كه ماده چسبناك نه به صورت يك روكش بلكه بصورت حبابهاي ريز در تمام طول رشته تار تنيده شده قرارگيرد. چرا؟ علت آن بدرستي مشخص نيست. شايد حبابها قدرت نگهدارندگي و چسبندگي بيشتري دارند. 
ماده ابريشم چسبناك مترشح از عنكبوت بر چند گونه بوده و بستگي به موارد استفاده آن دارد. علاوه بر تنيدن تار، عنكبوت از اين ماده چسبناك ابريشمي براي حفاظت از خود و تخمهاي خود و بعضي اوقات براي درهم پيچيدن حشراتي كه به دام انداخته و گاهي براي ساختن چترهاي نجات كوچك استفاده ميكند كه بهنگام وزش باد از اين سو به آن سوي تارهاي تنيده شده برود. 
تمام گونه هاي عنكبوت اغلب اوقات در حال تنيدن و كشيدن تار هستند، مگر آن كه گرسنه باشند. بعضي از عنكبوتها براي مدت طولاني بر روي تارهاي تنيده شده خود زندگي ميكنند، در حاليكه برخي ديگر از عنكبوتها هر روز تار عنكبوت جديد مي تنند . از آنجاييكه ماده ابريشم عنكبوت موجود در تارها از پروتئين ساخته شده و تنيدن آن مستلزم صرف انرژي بسياري است، اين گونه از عنكبوتها معمولاً قبل از تنيدن تار جديد، تارهاي قديمي خود را ميخورند. آيا طعم اين تارها بهتر از طعم حشرات است

چرا عنكبوت گرفتار تارهای خود نمی شود ؟


عجیب ترین چیز در مورد عنكبوت ظاهرا تار تنیدن آن است ، در صورتی كه این جانور از خیلی لحاظ دیگر هم حیرت انگیز استعنكبوت را می توان در هر محیطی یافت . در هوا ، روی آب در سطح زمین یا زیر زمین اواع تختلف آن می توانند زندگی كنند . انداره ی آنها مختلف است طول كوچكترین آنها یكی دو میلیمتر ایت . اما طول بزرگترین آنها به 3 سانتی متر نیز میرسد . بعضی عنكبوت ها می توانند در تمام مدت سال بدون آب زندگی كنند . یك نوع ان به نام رطیل بزرگ میتواند پرندگان كوچك را هم بخورد و عمر آن به 15 سال می رسد
مطلب مهم دیگر درباره ی آن ها این است كه عنكبوت ها جزو حشرات محسوب نمی شوند ، بلكه به خانواده ی مخصوصی به نام عنكبوتیان تعلق دارند . و فرق آنها با حشرات این است كه ، عنكبوتیان دارای 8 پا بوده ، و معمولا 8 چشم دارند. بال ندارند ، و بدنشان به دو قسمت تقسیم شده است
عنكبوت معمولا تار می تند ، و در آن لحظه به انتظار می نشیند ، تا مگسی وارد تار شود . زیرا می داند كه مگس گرفتار خواهد شد ، كه برای عنكبوت غذای لذیذی محسوب می شود . حال در صورتی كه این تار چسبنده به مگس می چسبد ، و آن را به تله می اندارد ، پس چرا به خود عنكبوت نمی چسبد ؟ پاسخش این است كه تار به عنكبوت هم می چسبد . یك عنكبوت به همان سادگی كه مگس در تارش گرفتار می شود ، خود نیز میتواند در تار خود گرفتار گردد. اما دلیل این كه چنین اتفاقی نمی افتد ، این است كه تار عنكبوت به منزله ی خانه ی اوست ، و او از جزئیات خانه اش اطلاع دارد . هنگامی كه عنكبوت شروع به تنیدن تار می كند علاوه بر تارهای چسبنده رشته های بی خطری هم به كار می برد ، تا بدون چسبیدن به آن ها ، بتواند از روی شان بلغزد و خارج شود . پس تار عنكبوت دو نوع است ، كه یكی غیر چسبنده است ، و او به واسطه ی حس لامسه ی نیرومندی كه دارد ، این موضوع را تشخیص می دهد .؟


دسته بندی :


آخرین مطالب

» تغییر آدرس وبلاگ ( چهارشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۲ )
» داستانک های مفید ( دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ )
» حکم آغاز طوفان ( پنجشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۲ )
» عکس های قدیمی ( دوشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» خاطره ها (نوستالوژیک) ( چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» اینترنت 2 گیگابیت بر ثانیه در ژاپن فقط 50 دلار ( جمعه سی ام فروردین ۱۳۹۲ )
» چه سلاحی در کدوم کشور بیشتر آدم میکشه؟ ( دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۲ )
» نتیجه درس خواندن در ایران : آینده شغلی هر معدلی چیست؟ ( دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۲ )
» بزرگتـرین آکواریـوم جـهان در شهر آتـلانتای آمریـكا ! ( چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۲ )
» حدس بزنید این تصاویر چیست؟ ( چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۲ )
» کمک های اولیه در سکته ی قلبی ( پنجشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۲ )
» نقشه ی کامل راه های ایران ( شنبه دهم فروردین ۱۳۹۲ )